Poznań - kraina złotym trunkiem płynąca

Piwo, czyli podstawowy napój wszystkich społecznych już w starożytności i średniowieczu (głównie z powodów ekonomicznych i zdrowotnych – produkcja była relatywnie tania, a alkohol zabijał szkodliwe drobnoustroje, które były obecne w wodzie, która z reguły nie nadawała się do konsumpcji – stąd słabym piwem raczono nawet małe dzieci!) …

W dzisiejszym wpisie poświęcę kilka chwil niezwykłej historii pewnej spółki, którą założyli ramię w ramię dwaj Poznaniacy – Polak i Niemiec. Początki dzisiejszej opowieści sięgają początku lat 70-tych dziewiętnastego stulecia: globalnie był to rok obfitujący w wiele doniosłych zdarzeń – Prusy wraz z sojusznikami…

Dziś mijają dokładanie 104 lata od wybuchu Powstania Wielkopolskiego – pamiętanego przez ogół społeczeństwa jako jedynego zwycięskiego zrywu narodowowyzwoleńczego epoki zaborów (pamiętajmy, że jest to tylko półprawda!). Po raz drugi świętujemy je również jako święto…

Piłka nożna w swoim założeniu miała być sportem dżentelmeńskim, który łączyć miał wyrafinowanych angielskich lordów w sportowych zmaganiach – szybko stał się jednak rozrywką masową, poruszającą serca milionów na całym świecie. Piłka jednoczy i zrzesza niezależnie od narodowości, wyznania czy…

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga 1891 roku. Gdy zbliżał się 11 listopada, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, ks. Lewicki, zaapelował do wiernych, aby – wzorem patrona ich wspólnoty – podzielili się z ubogimi. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników…

Katedra pw. Św. Piotra i Pawła w Poznaniu jest niemym świadkiem historii nie tylko Poznania i całej Polski – była to pierwsza katedra na ziemiach polskich, zbudowana prawdopodobnie w 968 roku. W związku z tym, że obok pallatium książęcego była to druga kamienna budowla grodu poznańskiego, możemy z wręcz za pewnik przyjąć…

Nastroje nacjonalistyczne, które opanowały Prusy na skutek polityki uprawianej przez kanclerza Ottona von Bismarcka, wzmocnione dodatkowo zwycięskimi wojnami z Danią (1864), Austrią (1866) i Francją (1870/71) oraz zjednoczeniem Niemiec pod berłem Hohenzollernów sprawiło, że Poznań dotknęła nie tylko germanizacja…

Wraz z lokacją miasta na prawie magdeburskim w roku 1253 jasnym stało się, że potrzeba będzie w Poznaniu siedziby władz miejskich, które będą mogły egzekwować swoje samorządowe prerogatywy – niezależnie od woli króla, księcia, biskupa czy innego możnego. Pierwotnie wójt (średniowieczny odpowiednik burmistrza – urząd został zniesiony dopiero w XIV wieku) miał swoją siedzibę w jednej z kamienic na wschodniej pierzei rynku…

Hubert Sargalski

Licencjonowany przewodnik miejski Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Poznaniak, lokalny patriota, zafascynowany kulturą, historią i dziedzictwem Wielkopolski. Studiowałem we Frankfurcie nad Odrą i Poczdamie, stąd zainteresowanie oraz szersza perspektywa na niemieckie ślady i wspolną historię obu narodów w Poznaniu i Wielkopolsce. Pragnę przywrócić wspólnej, polsko-niemieckiej przestrzeni miejskiej, należne jej w świadomości mieszkańców i turystów miejsce.
 

Kontakt